Czym jest „równoważnik papierosa i zapałki”?

Meble tapicerowane poddawane są ocenie zapalności, gdzie źródłem zapłonu mogą być:

Zgodnie z normą PN-EN 1021-1

- tlący się papieros – błędnie określany jako równoważnik papierosa – okrągły papieros bez ustnika o długości: (70±4)mm; średnicy: (8±0,5)mm; masie: (1±0,1)g. Taki dokładnie rozpalony (tlący) papieros kładzie się odpowiednio na powierzchnię badanego materiału i obserwuje się czy nastąpił zapłon badanego materiału. Cały papieros musi ulec spaleniu.

 

Zgodnie z normą PN-EN 1021-2

- równoważnik zapałki – jest to źródło zapłonu od płomienia gazowego, któro zostało zaprojektowane tak aby miało kaloryczność zbliżoną do płonącej zapałki, a konkretnie jest to palnik (rurka) o średnicy wewnętrznej około 6,5 mm zasilany gazem butan. Ustawienie przepływu gazu zgodnie z normą powinno dać płomień o wysokości około 35 mm. Taki płomień przykłada się do próbki badanego materiału na 15 s, po czym obserwuje się czy badany materiał zapalił się.

Informujemy, że na swoich stronach www stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij [Zgadzam się], aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij [Polityka prywatności], aby dowiedzieć się więcej.